ЖУРНАЛ ДЛЯ ОВОЧІВНИКІВ ТА САДІВНИКІВ

Пептиди допоможуть фермерам в боротьбі проти фітопатогенів

Вчені Тюменського державного університету досліджували, як новий синтетичний пептид може впливати на бактеріальні клітини. Вони відзначили, що антимікробні пептиди навіть в низьких концентраціях вбивають велику кількість мікробів і практично не токсичні. Про це повідомляє РІА Новини.
Дослідники вирішили перевірити, чи зможе модифікований антибактеріальний пептид служити захистом для рослин. Один з авторів експерименту Олексій Васильченко розповів: «фітопатогени набувають стійкості до багатьох відомих пестицидів, які колись утримували їх під контролем. Це серйозний виклик для сучасного сільського господарства. Крім того, турбує і потенційна небезпека агрохімікатів для здоров’я людини і навколишнього середовища. Одне з рішень в боротьбі з фітопатогенами приховано в самих живих організмах: еволюція привнесла в останні стратегію захисту від мікроорганізмів, засновану на різних молекулах з антимікробну активність, – зокрема, пептидах ».
Вчені всерйоз задумалися про отримання трансгенних сортів, які самі зможуть виробляти антимікробні пептиди. У повідомленні говориться, що в сільському господарстві вже використовуються подібні технології. Другим варіантів є використання препаратів, які містять антимікробні пептиди.
Васильченко зазначив, що молекули пептидів варто трохи змінити, щоб вони приносили максимальну користь у практичній сфері. Це пояснюється тим, що висока концентрація надає токсичний ефект на рослинні і тваринні клітини, а також пептиди відрізняються нестабільністю в навколишньому середовищі. Експерт додав: «Однак, сучасна біоінформатика дозволяє провести раціональний дизайн нової структури і ліквідувати недоліки оригінальної молекули. Наприклад, заміна природних L-форм амінокислот в пептиді на D-форми знижує цитотоксичність і одночасно збільшує стійкість молекули до протеазам ».
Зараз вчені тільки вивчають механізми антимікробної дії препарату, а в майбутньому вони планують провести лабораторні дослідження на рослинах і реальні польові випробування.